ALİ ÇÖMEZ, 6 İneğinin Peşinde!
Yazı içinde  yer alan resmi 2 Eylül 2018?de Bodrum?da Gümüşlük caddesinde çektim. Önümdeki ucuz elektrikli bisikletteki kişi Ali Çömez. Turgutreis Peksimet köyündeki mandalina bahçelerinin sahibi Enver Ağanın (İkizinin) oğullarından biri. Bu sahil Bodrum?un en son imara açılan bölgesi ve bu gün burada milyarlar değerinde 15?in üstünde turistik yapı var. 32 yıl önce kimseler yokken, çoğunluğu yargı mensubu olan bir devre-mülk kooperatifi, Enver Ağa ile bahçelerine yaptıracakları konutların yarısı karşılığında anlaşır.
Mukaveleye göre, iki yıl içinde anahtar teslimi bitirilecek olan 120 Dubleksin yarısı devre-mülke, diğer yarısı da Çömez ailesine inşa edilecek(ti). Kooperatife ait olan 60 Dubleks her şeyi ile zamanında bitiriliyor. Gelin görün ki, bu arada rahmetli olan Enver Ağanın mirasçısı Çömez ailesine ait olacak 60 Dubleks, halen birinci yılda atılan temelleri üzerinde karkas -harap ve onarılmaz- halde duruyor. Yargıdaki dava defalarca ertelenerek 30 yıldır sürüyor. ?Kadıyı, Kadıya şikâyet? haline geldiği için Çömezler artık torunların bile eline bir şey geçmeyeceğine inandırılmış durumdalar. İşte onlardan birisi Ali Çömez de, resimde görüldüğü gibi 6 ineğin peşinde elinde değneği elektrikli bisiklet çobanlığı ile yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Zengin arabalı yazlık gençlerin ağır sözlerine karşın, 75 yaşında ineklerini, her gün en yoğun trafiğin olduğu gümüşlük caddesinden otlamaya götürüyor.
 
Diyeceksiniz ki, ?Batının gelişmiş Bodrum?unda, hiç yoksa Ali Çömez 6 ineği bulmuş bisikletli çoban. Oysa Ankara?dan öte doğuda, uzak diyarlarda açlık sınırının altında milyonlar, değil 6 inek-bisikletli çobanlık, bir kilo ete hasret açlık sınırının altında alın teriyle yaşam savaşı veriyor?. Evet de, benin kastım, bu fotoğrafla her zaman yinelediğim, başta gelir dağılımı olmak üzere, halkın en büyük derdi aş-iş konusuna yeni bir belge katmak değil. Anayasa değiştirerek, partili cumhurbaşkanı seçilerek Tek Adamın elinin altına aldığı ?yargının? artık, yurttaşın hakkı ve hukuku değil, kendi özel yaşamı için ?mülkün temeli? olmaktan vaz geçirildiğini, traji-komik bir şekilde bir kez daha resmetmek istedim.
(*) ?Yargıya olan güven yüzde 20?lere düştü? Turk. Bar. Bir. Başk. M. Feyzioğlu


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları

Günlük Koronavirüs Tablosu